Jogurt, choć ma trochę kwaskowy smak jest polecany w chorobie refluksowej. Dodatkowo zawiera żywe kultury bakteryjne niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Jako dodatek proponujemy suche płatki owsiane, wskazane przy refluksie oraz borówkę amerykańską. Borówka amerykańska, bogata w minerały i liczne witaminy, jest dozwolona w refluksie, ale pomimo tego nie wszyscy ją dobrze tolerują, wtedy wskazane jest zastąpienie jej innymi dobrze tolerowanymi owocami.
Jajka są symbolem Wielkanocy. Dla reflukserów są dozwolone, jednak żółtka jaj kurzych są bogate w tłuszcze – cholesterol oraz jedno i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, więc należy je spożywać w niewielkich ilościach. Jako dodatek do masy jajecznej proponujemy niskotłuszczowy serek homogenizowany. Kurkuma nadaje pięknej żółtej barwy, dodatkowo według najnowszych badań działa protekcyjnie na błonę śluzową gardła szczególnie w refluksie nadprzełykowym. Polecane dla reflukserów owoce morza w postaci kawioru nadadzą daniu wykwintności.
Wędliny tradycyjnie są nieodzowne na polskim Wielkanocnym stole. Reflukserzy mogą pozwolić sobie na wędliny drobiowe, tutaj polecany filet z indyka, który podany w formie roladek nada daniu elegancji. Proponujemy wypełnienie, z zalecanego dla osób z refluksem niskotłuszczowego twarogu wzbogaconego ziołami.
Właściwości ryżu jako potrawy na wszelkie niestrawności są znane od dawna. Jest bezglutenowy i lekkostrawny. Zawiera wiele minerałów i witamin- B1, B2, B6, E i PP. W tym przepisie proponujemy poranne danie z dodatkiem bananów i suszonych moreli, owoców dobrze tolerowanych przez większość osób zmagających się z refluksem. Wierzch kaszy polewamy tradycyjnym koglem – moglem. Niewielka ilość tłuszczów zawartych w żółtkach nie powinna spowodować dolegliwości u osób z refluksem.
Ryż z bananami, suszonymi morelami i koglem-moglem
(No Ratings Yet)
Loading...
Składniki
Składniki na 4 porcje:
200 g ryżu
2 dojrzałe banany
60 g suszonych moreli
1 szklanka mleka
2 jajka
2 łyżeczki brązowego cukru
1 łyżeczka cynamonu
Przygotowanie
1
Zagotuj wodę, do gotującej wody wsyp ryż, gotuj ok. 15 minut.
2
Następnie odcedź ryż, przełóż do garnka, dolej szklankę mleka oraz posiekane morele i zagotuj ponownie.
3
Obierz banany, pokrój w plasterki.
4
Wykonaj kogel-mogel: oddziel białka od żółtek, następnie ubij białka dodając pod koniec ubijania 2 łyżeczki cukru, następnie dodaj żółtka, chwilę ubijaj.
5
Po częściowym ostudzeniu ryżu- wrzuć banany, wymieszaj, rozdziel do misek, wierzch polej koglem-moglem, posyp cynamonem.
Inna poranna propozycja kaszy. Kasza jaglana wytwarzana jest z prosa – zboża tradycyjnie uprawianego również w kulturach słowiańskich. Jest bezglutenowa, dlatego wchodzi w skład wielu diet bezglutenowych. Jest łatwiej przyswajalna niż inne kasze. Zawiera dużo białka, soli mineralnych i witamin z grupy B. Polecana dla osób z refluksem. Jako dodatek proponujemy dobrze tolerowane przez reflukserów migdały. Gruszki należą do owoców polecanych w diecie przeciwrefluksowej, dlatego będą dobrym uzupełnieniem dania.
To kolejna odsłona porannej kaszy. Kasza kuskus jest inną pszeniczną kaszą, wywodzącą się tradycyjnie z kuchni afrykańskiej. Zawiera wiele minerałów i witamin szczególnie z grupy B. Jest lekkostrawna, polecana dla osób z refluksem. Jej zaletą jest prosty i szybki sposób przyrządzania. Po przygotowaniu kuskus jest dość sypki, dlatego proponujemy dolanie przynajmniej szklanki mleka. W tym przepisie polecamy klasyczne połączenie kaszy z prażonymi jabłkami i cynamonem.
Przyrządź kaszę kuskus: wsyp kaszę do miski, oddzielnie zagotuj wodę i wrzątkiem zalej kuskus, wymieszaj, przykryj na 5 minut, ponownie wymieszaj kuskus widelcem i gotowe; (proporcje płynu do ilości kuskusu: na jedną szklankę kuskusu potrzeba 1 i 1/4 szklanki płynu, warto dodać 1-2 łyżki oliwy z oliwek);
2
Do gotowej kaszy dodaj podgrzane mleko
3
Obrane jabłka z wyciętymi gniazdami nasiennymi pokrój na kawałki i wrzuć do rondelka, aby poddusić (jeśli są mało soczyste dodaj 2 łyżki wody); dodaj szczyptę cynamonu; zestaw z ognia po 4 minutach; mieszaj jabłka w czasie duszenia, aby nie przypaliły się;
4
Przełóż kaszę do miseczek, daj na wierzch uduszone jabłka, polej miodem.
To od tej kaszy wszystko się zaczęło… to ona uwiodła mnie swoim urokiem. Ta kasza należy do klasyków porannych kasz. Podstawą jej wykonania jest kasza bulgur, pszeniczna kasza o niskiej kaloryczności oraz dużej zawartości błonnika. Cechuje się zawartością wielu minerałów, w tym magnezu i żelaza, a także witamin. Kasza występuje w kilku postaciach – drobno, średnio i gruboziarnistej. Większość osób z refluksem dobrze będzie tolerowała kaszę drobnoziarnistą. Połączenie kaszy z bananami oraz różnymi bakaliami będzie stanowiło świetny poranny posiłek o każdej porze roku.
Do garnka wlej wodę i doprowadź do wrzenia, wsyp kaszę, gotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu, po ugotowaniu odcedź.
2
Następnie do drugiego garnka wlej mleko i wsyp posiekane suszone bakalie. Zagotuj stale mieszając, następnie gotuj przez ok. 2-3 minuty.
3
Do ganka z bakaliami w gotującym się mleku wsyp ugotowana gorąca kaszę, dodaj pokrojone w plasterki banany, wymieszaj. Możesz dodać jogurt naturalny. Do smaku możesz dodać miodu.
4
Serwuj gorącą kaszę w miseczkach, posyp na wierzchu cynamonem, udekoruj listkami melisy.
To popularne śniadanie będzie się świetnie nadawać dla większości osób z refluksem. Biały twaróg powinien być chudy lub co najwyżej półtłusty, pamietając że potrawy tłuste nasilają dolegliwości refluksowe. Miód większość osób z refluksem dobrze toleruje. Pamiętać należy, aby wybierać miody z polskich pasiek, niektóre miody dostępne w supermarketach zawierają domieszkę miodów nawet z Chin, stanowiąc w ten sposób źródło obcych alergenów dla naszego organizmu. Orzechy włoskie – wysokokaloryczne, ale dodane w niewielkiej ilości, poprawią walory smakowe dania.
Bagietkę pokroić na skośne kanapeczki, posmarować masłem, twaróg wiejski pokroić na 0,5 cm plasterki, orzechy włoskie posiekać na kawałki.
2
Następnie na każdej kanapeczce położyć plasterek twarogu, polać miodem, posypać orzechami włoskimi, cynamonem, serwować na śniadanie ze szklanką mleka.
To doskonałe danie dla osób z refluksem. Ryż, dobrze tolerowany przez osoby z refluksem, dodatkowo jest gotowany na mleku, co jeszcze podnosi przeciwrefluksową wartość dania. Niewielki dodatek cukru nie jest konieczny, wystarczy wanilia i do posypania na wierzch cynamon.
W tym prostym śniadaniu na „sposób polski” mamy zachowaną prawidłową dietę dla reflukserów na bazie rodzimych, polskich produktów. Biały twaróg – niskotłuszczowy nabiał polecany dla osób z refluksem. Sałata masłowa- warzywo szczególnie dobre na nadmiar kwasów. Koperek, tradycyjnie znany jako zioło ułatwiające trawienie. Olej rzepakowy- tradycyjnie tłoczony, jeden z nielicznych tłuszczów polecanych w diecie antyrefluksowej. Podpłomyk- tradycyjny chleb, bez spulchniaczy i polepszaczy, który może być zastąpiony pieczywem wieloziarnistym. Czarnuszka polecana zamiast pieprzu, obfitująca w wartościowe składniki. Do ozdoby została wykorzystana rzodkiewka, choć u niektórych osób może wywoływać wzdęcia nawet w niewielkiej ilości- w takiej sytuacji można ją pominąć.
Olej rzepakowy- tradycyjnie tłoczony, jeden z nielicznych tłuszczów polecanych w diecie antyrefluksowej. Podpłomyk- tradycyjny chleb, bez spulchniaczy i polepszaczy, który może być zastąpiony pieczywem wieloziarnistym. Czarnuszka polecana zamiast pieprzu, obfitująca w wartościowe składniki. Do ozdoby została wykorzystana rzodkiewka, choć u niektórych osób może wywoływać wzdęcia nawet w niewielkiej ilości- w takiej sytuacji można ją pominąć.